
Kwas hialuronowy eliksirem młodości
Kwas hialuronowy (HA) to związek chemiczny, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Najwięcej, bo aż 59%, znajduje się w skórze. Dzięki jego właściwościom skóra utrzymuje prawidłowe nawilżenie i ujędrnienie. Niestety wraz z wiekiem kwasu w skórze jest coraz mniej, dlatego tak ważne jest uzupełnianie jego braków. Można to robić na wiele sposobów: stosując kremy, kapsułki czy inne substancje aplikowane na skórę.
Jak działa kwas hialuronowy?
Podstawową funkcją kwasu hialuronowego jest utrzymywanie kolagenu i elastyny w skórze, dzięki czemu jest ona bardziej elastyczna i napięta. Krótko mówiąc, HA zapewnia skórze młody wygląd. Poza tym kwas hialuronowy pełni rolę budulca oraz wypełniacza przestrzeni komórkowej. Jest także składnikiem ścian naczyń krwionośnych, mazi stawowej czy ciała szklistego oka. Pomaga też w dystrybucji składników odżywczych do chrząstki. Tylko jeden gram kwasu hialuronowego zwiąże ok. sześciu litrów wody przez co odgrywa istotną rolę w nawilżaniu skóry. Stał się też nieodłącznym element składu wielu produktów nawilżających.
Kiedy zdecydować się na kwas hialuronowy?
Niestety, ale już około 25 roku życia nasza skóra zaczyna tracić kwas hialuronowy. Szczególnie narażone na jego utratę są kobiety. Na intensywną spadek HA w skórze ma również wpływ odchudzanie lub nagła utrata wagi. Na szczęście z pomocą przychodzą preparaty wypełniające zmarszczki, których skuteczność utrzymuje się na skórze nawet do 18 miesięcy po wykonanym zabiegu. Wszytko zależy od tego, jaki chcemy uzyskać efekt po zabiegu. To lekarz decyduje o tym, jaki rodzaj kwasu hialuronowego oraz jaka gęstość będzie w danym przypadku odpowiednia. Inny preparat będzie dedykowany powiększeniu ust, a inny ma zastosowanie w wypełnianiu zmarszczek, czy w mezoterapii.
Czy tabletki z kwasem hialuronowy są skuteczne?
Skuteczność suplementacji kapsułkami z kwasem hialuronowym była swego czasu podważana. W ostatnich latach przeprowadzono jednak szereg badań, które potwierdzają działanie suplementacji HA na skórę człowieka. Dlatego warto codziennie przyjmować kwas hialuronowy w tabletkach, ponieważ zwiększa jej elastyczność i nawilżenie. Nie spodziewajmy się jednak spektakularnych efektów z dnia na dzień, bo na nie trzeba poczekać kilka miesięcy. Pierwsze rezultaty będą widoczne po około trzech miesiącach kuracji. Na korzyść zażywania tabletek z kwasem hialuronowym przemawia fakt, że efekty ich stosowania utrzymują się znacznie dłużej niż te w wyniku np. zabiegów. Jednak po zabiegu w gabinecie mamy natychmiastowy efekt.
Kwas HA w gabinecie medycyny estetycznej
Jak wiemy, kwas hialuronowy to także substancja, którą możemy spotkać nie tylko na półkach w drogerii, ale też w większości salonów kosmetycznym i prawie każdym gabinecie medycyny estetycznej. Czym różni się kwas w gabinecie od tego np. w kremie? Zazwyczaj mamy do czynienia z usieciowaną postacią kwasu hialuronowego w postaci żelu, który służy m. in. do:
- wypełniania i wygładzanie zmarszczek
- ujędrniania i rewitalizacji skóry
- modelowania i powiększania ust
- podnoszenia owalu twarzy
- nieinwazyjnej korekty wybranych obszarów twarzy lub ciała, np. owal, policzków, piersi, owal
- redukcji blizn
- pobudzanie czerwieni ust
- korekcji krzywizn nosa
Warto pamiętać, że wykonanie zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego warto, a nawet należy skonsultować z lekarzem. Jest kilka przeciwwskazań, które dyskwalifikują z zabiegu. Poza tym ostateczny efekt wykonanego zabiegu w dużej mierze zależy od kompetencji lekarza oraz jakości preparatów.